Association for the Advancement of Creative Musicians

Association for the Advancement of Creative Musicians
Great Black Music, Ancient to the Future
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Chicago

Data założenia

maj 1965

Rodzaj stowarzyszenia

samopomoc

Profil działalności

samopomoc, organizowanie i rozwijanie improwizowanej i eksperymentalnej muzyki i kultury wyrosłej z tradycji afrykańskiej, europejskiej i amerykańskiej tworzonej przez Afroamerykanów

Zasięg

Stany Zjednoczone

Członkowie

Muhal Richard Abrams (pierwszy prezes) i inni

Powiązania

ruch praw obywatelskich

brak współrzędnych
Strona internetowa

Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) – organizacja samopomocowa zorganizowana w Chicago w 1965 przez afroamerykańskich muzyków w celu pomocy w rozwijaniu nowych, tworzonych przez Afroamerykanów, wartości muzycznych i kulturowych w rzeczywistości, w której media, firmy nagraniowe, sale koncertowe itd. należały do białych lub nie były zainteresowane progresywnym jazzem.

W ciągu ponad czterdziestu lat muzycy związani z AACM rozwinęli nowe i niezwykle wpływowe idee dotyczące dźwięku, brzmienia, kolektywności, techniki instrumentalnej, instrumentacji, praktyki wykonawczej, związku kompozycji z improwizacją itd. Rozwijali oni działania intermedialne, tworzyli nowe formy muzyczne, oprawę dźwiękową do filmów, komputerowe technologie muzyczne, instrumenty akustyczne, instalacje i ruchome rzeźby[1].

Oprócz tego kolektyw opracowywał strategie producenckie i promocyjne dla indywidualnych muzyków jak i kolektywów, które ujmował w związkach artystyczno-biznesowych i podważał ograniczenia istniejące z powodów rasowych w całej infrastrukturze związanej z przemysłem rozrywkowym. Celem było osiągnięcie politycznej, społecznej i ekonomicznej wolności, aby każdy członek AACM mógł dowolnie kształtować swoje artystyczne przeznaczenie[2].

Jednym z bodźców, które doprowadziły do powstania AACM, była walka o prawa obywatelskie. Samopomoc opierała się na trzech filarach: dumy rasowej, pamięci kulturowej (np. tradycji afrykańskich) i odrodzenia duchowego[3].

  1. George E. Lewis: A Power Stronger That Itself. Str. IX
  2. Tamże, str. IX
  3. Tamże, str. X

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy